Revize spotřebičů v domácnosti
Připadá vám revize spotřebičů v domácnosti zcela zbytečná, protože za jejich kvalitu a funkčnost zodpovídá výrobce, a jakmile spotřebič přestane fungovat, buď se opraví nebo vymění za jiný? Kdyby to bylo opravdu tak a praxe korespondovala s teorií, to by se nám to žilo. V zásadě by se nemuselo kontrolovat vůbec nic a ihned bychom rozpoznali, kdy je čas na výměnu či na opravu.
Jenže elektrické spotřebiče se někdy chovají nevyzpytatelně a na signalizaci závady je pak pozdě, když dojde k požáru nebo k úrazu. Ale pěkně popořádku:
Zkrat a elektrický oblouk – znáte princip elektrické svářečky? Pokud ne, pak jen telegraficky naznačíme, že se mezi elektrodou a svařovaným kovem vytvoří v krátké vzdálenosti elektrický oblouk, a ten má takovou sílu, že roztaví konstrukční ocel. K něčemu podobnému však může dojít i ve vašem bytě, pokud se ve spotřebiči uvolní vodič v kontaktech a dojde ke zkratu. Je-li zkrat dostatečně příhodný, může elektrický oblouk zažehnout požár hořlavého předmětu – textilu, plastu, dřeva či papíru. A co následuje, si určitě sami domyslíte.
Přívodní kabely a prodlužovačky – velkým úskalím jakéhokoli spotřebiče do elektrické zásuvky je poškozená přívodní šňůra. K tomu snadno dojde například proříznutím o ostrý předmět (plech, nůžky atp.), roztavením (horká pánev, plotna, plynový hořák u sporáku), skřípnutím (pod prahem, pod dveřmi či v okně) a rozmačkáním (pod nohou židle nebo stolu s následným posuvem). Jestliže si včas poškozeného místa nevšimnete, a později se jej dotknete vlhkou dlaní nebo zpoceným bosým chodidlem, pot na dlaních a chodidlech je slaný a je to také perfektní vodič elektřiny. Proto se vyplatí požádat elektrikáře i o kontrolu přívodních kabelů a prodlužovacích šňůr včetně elektrického nářadí i zahradní techniky (sekačky na trávu, plotových nůžek atp.)